Palau

 

Palau je ostrovní stát nacházející se v západní části Tichomoří. Geograficky je součástí regionu Mikronésie - oblast ohraničená na západě Filipínami, na jihozápadě a jihu IndonésiíPapua-Novou Guineou a regionem Melanésie a na východě regionem Polynésie. Mikronésie se skládá z několika ostrovních zemí a států, v nichž žije celkem přibližně 550 000 obyvatel.

Palau je turisticky nejoblíbenější destinací Mikronésie...a právem. Je to jedno z nejkrásnějších exotických míst, jaké si můžete představit. Tisíce vápencových ostrovů a ostrůvků, spolu s azurově modrými vodami lagun, s plážemi s bílým jemným pískem, a skalními masivy se skrytými jezery a jeskyněmi, které tvoří neobydlenou oblast zvanou Rock Islands (v překladu Skalnaté ostrovy) se řadí mezi divy matky přírody. Tato oblast Palau je národním parkem a je součástí světového dědictví UNSECO.  Ne nadarmo byly ostrovy vybrány producenty pro jednu z řad reality showSurvivor (v české TV známé jako Kdo přežije). Rock Islands přímo lákají k prozkoumání helikoptérou, na lodi, či nejlépe na mořském kajaku.

V jednom ze zálivů se nachází i slavná zátoka 
Milky Way, na jejimž dně se nachází léčivé bílé bahno, jež je jinak na asijských trzích žádaným a drahým artiklem. Unikátní Jellyfish Lake (jezero medůz) je další atrakcí pro milovníky přírody a mořských zvířat především. Jezero se nachází  uprostřed jednoho z vápencových ostrovů a obsahuje miliony medůz, které v průběhu milionů let, díky izolaci a související absenci přirozených predátorů, ztratili žahací schopnosti. Proto je šnorchlování v tomto jezeru naprosto bezpečné, ale zejména slibuje úžasný zážitek.
 

Milovníci vodních sportů - potápění a šnorchlování - si vůbec přijdou na své, neboť Palau je v tomto smyslu světová top destinace. Tisíce mořkých druhů obývá místni vody. Unikátní korálový sráz, tzv.dop off, svažující se prudce do modrých hlubin nedaleko kanálu German Channel je rájem mořské říše šokující nejen potapěče, ale také cestovatele, kteří upřednostňují pouze masku a šnorchl. Majestátní Manta Rays (Manty Obrovské) se zde objevují v období od ledna do května a právem přitahují také mnoho pozornosti, 
 

Za pozornost stojí i největší ostrov Palau, Babeldaob, který kromě nádherných scenérií nabízí dlouhé opuštěné pláže, vodopády a řadu historických památek.
 

Palau, stejně tak jako celý region Mikronésie, byl během II.světové války místem, kde se vedly tuhé boje mezi Američany a Japonskem. Důsledkem je to, že v místních vodách a na ostrovech lze stále spatřit několik svědků techto údálostí - vraky letadel, lodí a težkých zbraní, a stejně tak jako drobných předmětů jako například lahví. plechovek apod. Palau má však historické dědictví i z dob dávno minulých, z dob předválečných. Svědky této doby jsou starobylé domy bai a kamenné monolity a záhadné sochy s lidskou tváří Stone Face stejně tak jako doly, kde se před mnoha staletími  tradičními způsoby težily kameny (kalcit a aragonit) pro výrobu gigantických kamenných mincí pro obyvatele sousedního ostrovního státu Yap.


Nebojte se dálek. Porovnejte si tuto vzdálenost s cestováním po Evropě. Rozdíl není až tak veliký, jak by se mohlo na první pohled zdát. Cesta autem z Prahy na pobřeží Chorvatska trvá cca 15-18 hodin. Letecky z Prahy do Manily (Filipíny), což jedna se zemí, která spojuje Palau se zbytkem světa, je to čistého času, včetně jednoho krátkého mezipřistání, také cca 17 - 18 hodin. Cesta letadlem z Manily do Kororu, což je největší město Palau, pak už trvá celkem jen 2 hodiny a 40 minut. A to jste na druhém konci světa...

 

Štastnou cestu.
  

 

 

Rychlá fakta (k roku 2013):
 

 

 

 

 

Počet obyvatel:
20.596

Hlavní město: 
Koror

Měna: 
Americký dolar ($) USD.
Ceny běžných potravin a služeb vycházejí na přibližně stejnou výši tak jako v Čechách nebo Slovensku. Benzín je však levnější.

Náboženství: 
Křesťanství (katolíci a protestanti) a místní tradiční Modekngei.

Jazyky: 
Dva úřední palauanština a angličtina, dále také regionální japonština.

Mezinárodní telefonní předvolba: 
+680

Silniční doprava: 
Na pravé straně (stejně jako v Čechách či na Slovensku), přesto může dojít k paradoxním situacím, kdy si můžete pronajmout auto japonské výroby, které je přizpůsobeno na opačnou stranu provozu.

Časové pásmo:
(GMT+9), to znamená, že během zimního času je v 7 hodin ráno ve Velké Británii 4 hodiny odpoledne v Palau.
(CET+8), to znamená, že během zimního času je v 8 hodin ráno v Čechách 4 hodiny odpoledne v Palau.
(CEST+7), to znamená, že během letního času je v 9 hodin ráno v Čechách 4 hodiny odpoledne v Palau.

Kdy vycestovat:
Nejvhodnější doba na cestovaní do tohoto regionu je od listopadu do do června, ale i zbývající měsíce v roce nejsou pro cestu do Mikronésie špatnou volbou, i když právě v období mezi červencem a říjnem turisté mohou zaznamenat zvýšené množství krátkých dešťových srážek, ale toto tvrzení již nemusí plati v dnešní době klimatických změn. Teplota vzduchu je po celý rok více či méně konstatní, tzn. v průměru velmi příjemných 28°C. Palau se tradičně nastěstí nenachází v oblasti pravidelně vyskytujících tajfunů či tsunami (jako např. Japonsko či Indonésie), takže návštevníci po této stránce mohou zůstat v klidu. 

Vízum:
Čeští a slovenští turisté při vstupu do země obdrží 30-ti denní vízum na letišti, při příletu do země. Vízum si lze na místě za poplatek prodloužit o dalších 30 dnů - maximální délka jednoho pobytu pak nesmí přesáhnout 90 dnů. Další informace například na http://www.mzv.cz/manila/cz/viza_a_konzularni_informace/podminky_pro_vstup_na_filipiny/palau.html

Podmínky vstupu:
Zakoupena zpáteční letenka nebo letenka do další destinace.
Pas musí mít platnost delší než 6 měsíců nad předpokládanou dobu pobytu.
Při odletu ze země se na letišti platí odletová daň a ekologický poplatek v celkové výši $50 na osobu. 

Očkování:
Není nutné žádné nadstandardní, ale v případě delšího pobytu na venkově či v přírodě - mimo hotelové rezorty, doporučuje se očkování proti žloutence A, (případně i B) a břišnímu tyfu. Očkování proti choleře a žluté zimnici je vyžadováno, přilétáte-li ze zemí, kde jsou tyto nemoce rozšířené (tj. střední Afrika a jižní Amerika). 

Zdraví a bezpečnost:
Za normálních okolností nehrozí žádné výrazné nebezpečí. Země je pro turisty bezpečná ve dne i v noci. Až na pár výjimek, na které by se mělo brát zřetel:

Hadi - pravděpodobnost, že na ně turisté narazí je malá, ale v lesních částech země se tato pravděpodobnost zvyšuje. Na osamocených pláží se během odlivu může vyskytnout jedovatá mořská krajta s charakteristickými černobílými kroužky, která si během tohoto času hledá úkryt mezi skály. Tento had je naštěstí velmi plachý a lidem se vyhýbá.

Krokodýli - některé vzdálenější místa ostrova Palau jsou domovem mořských krokodýlů. Zejména v oblasti s výskytem mangrovníků, podél řeky a pobřeží. Ačkoli útok krokodýla na člověka nebyl v poslední době zaznamenán, je vhodné při cestách bez průvodce v těchto oblastech mangrovníků dávat pozor. 

Horečka Dengue - nemoc přenášena komáry proti níž není vyvinuta žádná vakcína. Nelze ji nikdy vyloučit, ale pravděpodobnost, že se jí nakazíte je malá.  Riziko lze eliminovat dostatečnou ochranou proti komárům - repelentem (např. značka Life Systems) a pokrývkou těla. 


Bankovní karty:
České bankovní karty (Visa a Mastercard) lze v Palau využít pro platbu v kamenných obchodech a pro hotovost z bankomatů. Bankomaty stejně tak jako vybavení pro platbu kartami jsou až na vyjímky pouze v hlavním městě Kororu.

 

 

Reference:

Mapa Mikronésie: http://en.wikipedia.org/wiki/Micronesia
Mapa Palau: http://www.lonelyplanet.com/maps/pacific/palau/map_of_palau.jpg
Očkování: http://www.mdtravelhealth.com/destinations/oceania/palau.php

 

zavřít okno

 

Zde můžete zanechat Váš komentář.

Kontrolní kód