Francouzská Polynésie

 

Pokud někdo řekne exotika, myslím tím ta pravá exotika - nikoli ta exotika za bránou Evropy v podobě severní Afriky, mnoha lidem se vybaví Tahiti. Tahiti je synekdocha pro celou Francouzskou Polynésii, přičemž Tahiti je jen jeden, ačkoli nejvýznamější, z mnoha ostrovů tvoříci tento ostrovní stát uprostřed Pacifiku. 


Francouzská Polynésie zahrnuje obrovskou oceánskou oblast posetou vzdálenými ostrovy a ostrůvky, jež každý má svou vlastní mystiku.

118 ostrovů a atolů jsou rozptýleny přes vodní plochu ve velikosti Evropské Unie, i když, pokud se jedná o suchou zem, území je jen asi tak velké jako Pardubický kraj. Vzdálenost od jednoho konce ostrovů soustroví k druhému konci je přibližně čtyřikrát delší než vzdálenost mezi Prahou a Budapeští.
 
V tomto rozlehlé souostroví, umístěném uprostřed cesty mezi Kalifornií a Novým Zélandem, je zastoupen každý oceánský typ ostrova. Korálové atoly v Tuamotu jsou tak nízké, že jsou ohroženy stoupajícími hladiny moří, zatímco sopečný ostrov Tahiti stoupá ďo výšky 2241 m. Ostrovy Bora Bora a Maupiti, které jsou také sopečnými ostrovy, se tyčí z lagun, které jinak také tvoří korálové ostrovy.


Mořský život je v těchto vodách velmi bohatý. V lagunách se to hemží delfíny, barakudami, rejnoky a žraloky, zatímco myriády tropických ryb obývají zářivé korálové útesy. Ostrovy jsou rozzářeny spousty barevných květin, které kvetou po celý rok. Tyto vzdálené kouty světa byly poprvé navštíveny a osídleny polynéskými mořskými cestovateli před dvěmi tisícovkami let. Od té doby se s tomto regionu vyvinula sofistikovaná civilizace, jež žila v souladu s přírodou.

Evropští objevitelé Wallis, Bougainville a Cook později vyprávěli a psali o okouzlující kráse a půvabu. Tahiti se stalo ostrovem lásky a tropického ráje. Ke konci 19.století, slavný francouzský malíř Paul Gauguin transformoval výrazné barvy Tahiti a Markézských ostrovů do svých maleb, které byly spatřeny celým světem. Gauguin, který se tímto snažil uniknout spěchu a shonu západní civilizace, se ve svých výtvorech nechal inspirovat místním polynéským uměním.   

Pro dnešní cestovatele je výlet do Francouzské Polynésie stále spojený se spoustou dobrodružství. Je to destinace nabízející nespočet vodních aktivit jako například potápění, šnorchlování, rybaření, jízda na kajaku, surfování. Při výletech do lagun se ‘ponoříte’ do přírodních mořských akvárií, můžete proplouvat místní vody při hledání delfínů a velryb anebo jen tak prozkoumávat neobydlené atoly a jejich bílé pláže. Populární je šnorchlování se žraloky, mantami obrovskými či rejnoky. Ale dobrodružství se dá zažít i na souši. Projížďka podél pobřežních a vnitrozemských částí spolu s návštěvou polynéských rodin za zvuku charakteristických tahitských melodií, ruin starých polynéských obydlí a obřadních míst, tzv. marae, anebo se proplétat bujnou vegetací džungle, třeba za scénickými výhledy nebo pozůstatky 2.světové války.

Později, až přijde čas na chuťové buňky, otestování místní kuchyně, která se skládá nejen z mořských ryb a jiných plodů moře, ale také z bufetu tak
zvané ‘podzemní trouby’, jehož jídla se skutečně pečou pod vrstvou hlíny na horkých kamenech zabalená do banánových listů, je záležitost velmi inspirující. Jak šel čas, jejich kuchyně byla silně ovlivněna příchodem Francouzů, takže je o důvod navíc neodolat a ochutnat jejich jídla, mezi nimi vyjímací se Poisson Cru, v některých místních restaurací nebo u karavanů rychlého občerstvení tzv.roulottes.   
 
Prostě užívejte si a relaxujte, a propos nezapomeňte pozdravit bonjour spolu s úsměvem na tváři, a to i lidi, které vůbec neznáte, protože tímto
se vždy dočkáte nevřelejšího přijetí.
 
Vítejte v ráji.
 
 
 
 
 

 

Rychlá fakta (k roku 2015): 
 

 

 

Počet obyvatel:
268.270


Hlavní město: 
Papeete

Měna: 
Pacifický Frank (XPF) CFP.

Ceny běžných potravin a služeb jsou většinou na vyšší cenové úrovni než v České Republice. 

Náboženství: 
Křesťanství (zejména protestanti a katolíci).

Jazyky: 
Úřední francouština, dále místní tahitština. S angličtinou se lze domluvit, někdy s menšími obtížemi, v turistickém sektoru nebo s lidmi, kteří se dostávají do styku se zahraničnimi turisty, napr. taxikáři.

Mezinárodní telefonní předvolba: 
+689

Silniční doprava: 
Na pravé straně.

Časové pásmo:
(GMT-10), to znamená, že během zimního času je v 7 hodin ráno ve Velké Británii 9 hodin večer ve Francouzské Polynésii.
(CEST-11), to znamená, že během zimního času je v 8 hodin ráno v Čechách 9 hodin večer ve Francouzské Polynésii.
(CEST-12), to znamená, že během letního času je v 9 hodin ráno v Čechách 9 hodin večer ve Francouzské Polynésii.

Kdy vycestovat:
I když se celé Tichomoří nemá s ohledem na klimatické srážky nic společného s tím, co můžete zažít např. v jihovýchodní Asii, kde je v některých obdobích země zalita monzunovými dešti dlouhodobého charakteru, v dnešní době klimatických změn již nikdo sezónní změny v počasí nemůže stroprocentně garantovat. Obecně však platí, že vhodná doba na cestovaní do tohoto regionu je po celý rok s tím, že dry season, neboli suchá sezóna, je 'oficálně' od května do října.  Ve zbývajícím období turisté mohou zaznamenat zvýšené množství krátkých dešťových srážek. Teplota vzduchu je po celý rok více či méně konstatní, tzn. v průměru velmi příjemných 28°C. 

Vízum:

Čeští a slovenští občané nepotřebují pro vstup do Francouzské Polynésie a pobyt do tří měsíců žádné vízum. V případě delší doby, je možné zažádat o kartu pobytu v hlavním městě Papeete. Cestovní pas musí mít ode dne příjezdu platnost ještě minimálně šest měsíců. Je třeba mít strojově čitelný cestovní pas. Je však nutné mít na paměti, že většina leteckých spojů do Francouzské Polynésie letí přes USA a zde potřebujete turistické vízum USA nebo elektronickou žádost ESTA pro vstup do země, a to i pro transit.

Podmínky vstupu:
Pas musí mít platnost delší než 6 měsíců nad předpokládanou dobu pobytu. 

Očkování:
Není nutné žádné nadstandardní, ale v případě delšího pobytu na venkově či v přírodě - mimo hotelové rezorty, doporučuje se očkování proti žloutence A, (případně i B) a břišnímu tyfu. Očkování proti choleře a žluté zimnici je vyžadováno, přilétáte-li ze zemí, kde jsou tyto nemoce rozšířené (tj. střední Afrika a jižní Amerika). 

Zdraví a bezpečnost:
Za normálních okolností nehrozí žádné výrazné nebezpečí. Země je pro turisty bezpečná ve dne i v noci. Až na pár výjimek, na které by se mělo brát zřetel:

Horečka Dengue a Chikungunya - nemoce přenášené komáry proti nimž není vyvinuta žádná vakcína.  Nelze nikdy vyloučit pravděpodobnost, že se jimi nakazíte. Riziko lze eliminovat dostatečnou ochranou proti komárům - repelentem (např. značka Life Systems) a pokrývkou těla. 


Bankovní karty:
České bankovní karty (Visa a Mastercard) lze ve Francouzské Polynésii využít pro platbu v kamenných obchodech a pro hotovost z bankomatů. Bankomaty stejně tak jako vybavení pro platbu kartami jsou, až na menší ostrovy (např.Maupiti), ve městech vždy k dispozici.

 

 

Reference: 
Víza: http://www.moorea.berkeley.edu/travel/visa-requirements

 

zavřít okno

 

Zde můžete zanechat Váš komentář.

Kontrolní kód