Francouzská Polynésie
Pokud někdo řekne exotika, myslím tím ta pravá exotika - nikoli ta exotika za bránou Evropy v podobě severní Afriky, mnoha lidem se vybaví Tahiti. Tahiti je synekdocha pro celou Francouzskou Polynésii, přičemž Tahiti je jen jeden, ačkoli nejvýznamější, z mnoha ostrovů tvoříci tento ostrovní stát uprostřed Pacifiku.
Francouzská Polynésie zahrnuje obrovskou oceánskou oblast posetou vzdálenými ostrovy a ostrůvky, jež každý má svou vlastní mystiku.
118 ostrovů a atolů jsou rozptýleny přes vodní plochu ve velikosti Evropské Unie, i když, pokud se jedná o suchou zem, území je jen asi tak velké jako Pardubický kraj. Vzdálenost od jednoho konce ostrovů soustroví k druhému konci je přibližně čtyřikrát delší než vzdálenost mezi Prahou a Budapeští.
Mořský život je v těchto vodách velmi bohatý. V lagunách se to hemží delfíny, barakudami, rejnoky a žraloky, zatímco myriády tropických ryb obývají zářivé korálové útesy. Ostrovy jsou rozzářeny spousty barevných květin, které kvetou po celý rok. Tyto vzdálené kouty světa byly poprvé navštíveny a osídleny polynéskými mořskými cestovateli před dvěmi tisícovkami let. Od té doby se s tomto regionu vyvinula sofistikovaná civilizace, jež žila v souladu s přírodou.
Evropští objevitelé Wallis, Bougainville a Cook později vyprávěli a psali o okouzlující kráse a půvabu. Tahiti se stalo ostrovem lásky a tropického ráje. Ke konci 19.století, slavný francouzský malíř Paul Gauguin transformoval výrazné barvy Tahiti a Markézských ostrovů do svých maleb, které byly spatřeny celým světem. Gauguin, který se tímto snažil uniknout spěchu a shonu západní civilizace, se ve svých výtvorech nechal inspirovat místním polynéským uměním.
Později, až přijde čas na chuťové buňky, otestování místní kuchyně, která se skládá nejen z mořských ryb a jiných plodů moře, ale také z bufetu tak
Rychlá fakta (k roku 2015):
Počet obyvatel:
Měna:
Náboženství:
Jazyky:
Mezinárodní telefonní předvolba:
Silniční doprava:
Časové pásmo:
Kdy vycestovat:
Vízum:
Čeští a slovenští občané nepotřebují pro vstup do Francouzské Polynésie a pobyt do tří měsíců žádné vízum. V případě delší doby, je možné zažádat o kartu pobytu v hlavním městě Papeete. Cestovní pas musí mít ode dne příjezdu platnost ještě minimálně šest měsíců. Je třeba mít strojově čitelný cestovní pas. Je však nutné mít na paměti, že většina leteckých spojů do Francouzské Polynésie letí přes USA a zde potřebujete turistické vízum USA nebo elektronickou žádost ESTA pro vstup do země, a to i pro transit.
Podmínky vstupu:
Očkování:
Zdraví a bezpečnost: Horečka Dengue a Chikungunya - nemoce přenášené komáry proti nimž není vyvinuta žádná vakcína. Nelze nikdy vyloučit pravděpodobnost, že se jimi nakazíte. Riziko lze eliminovat dostatečnou ochranou proti komárům - repelentem (např. značka Life Systems) a pokrývkou těla.
|
Reference:
Víza: http://www.moorea.berkeley.edu/travel/visa-requirements