Thajsko

 

Thajsko se nachází v jihovýchodní Asii a je pravděpodobně turisticky nejoblíbenější destinací tohoto regionu. Dříve oficiálně známá jako Siam, své jméno na si Thajsko změnila až po roce 1939. Jedna z jejích přezdívek je v angličtině Land of Smiles, což v překladu znamená Země úsměvů. Země se rozprostírá ve střední části Indočínského poloostrova. Hlavním městem je Bangkok, který je také největší aglomerací. Je to jediná země tohoto regionu, která nikdy nebyla kolonizována evropskou zemí, proto si po staletí, v rámci možností, uchovala svou specifickou kulturu a tradice. Úředním jazykem je thajština, ale s  angličtinou se na většině území, alespoň v podstatných detailech, dohovoříte. 

Thajsko nabízí atrakce pro každého. Bílé pláže, scénické ostrovy uprostřed tyskysových moří, hory, budhistické chrámy a kláštěry a unikátní kulturu. Ocení ji i ti, kteří mají rádi zvířata a to nejen ty mořský. Tím nemyslím zvířata na talíři, ačkoli v tom směru ani gurmáni nebudou zklamaní. Thajská kuchyně paří celosvětově mezi nejvyhlášenější a nejoblíbenější. Jste-li sportovci, i vy si přijdete na své. Jste-li posedlí kulturou a architekturou, věřím, že pouhé samotné hlavní město Bangkok naplní Vaše potřeby. Bangkok je město kontrastů, bohatství a chudoby, velkých mrakodrapů, pozlacených paláců a chrámů a starých chatrčí v chudinských čtvrtích.  Je také hlavním střediskem obchodu a komerce. Neznám jiné město na světě, které dokáže nabídnout tolik obchodů, zábavy a restaurací na jednom místě. Nejoblíbenější města mimo Bangkok je přímořské město Pattaya, které je také přezdíváno hlavní město zábavy, a historické Chiang Mai na hornatém severu.  Z ostrovů to jsou Phuket, Ko Phi Phi, Ko Samui a Ko Phangan. Poslední jmenovaný je oblíbený, mimo jiné i lidmi oživující styl hippie, pro své nikdy nekončící párty a duševní svobodu. I přes svou oblíbenost a velkou návstěvnost, stále lze v Thajsku nalézt místa bez turistů.

Vrchol sezóny v Thajsku nastává v okamžiku tzv. Songkran festivalu, který koresponduje se začátkem nového thajského kalendářního roku. Festival trvá od 13. do 16. dubna a je spojený zejména s pouličními vodními bitvami za pomocí stříkacích zbraní, kbelíků či dokonce zahradních hadic.

Země v posledních letech zaznamenala zvýšený příliv turistů, jejichž fyzické potřeby převyšují ty kulturní či meditační. Ano, míním tím krásné a přívětivé thajské dívky, jejichž vnady se jsou pro některé návštěvníky hlavním magnetem, což, bohužel, má za následek, že v některých kruzích, Thajsko dostalo nálepku "levná sexualní destinace". Nenechte se prosím tímto zmást.  Thajsko je rozmanitá země po všech stránkách, a to především pro turisty, kteří tento kout světa navštívili poprvé. Je-li to Vaše první cesta, garantuji Vám onen euforický pocit, jakobyste právě objevili jinou galaxii.

Ačkoli Thajsko je co se týče naší agentury primární destinace, musím zdůraznit, že tato země má i řadu kritiků a pesimistů především z řad tamních usedlíků ze Západu či zaměstnanců pracujících v zemi dlouhodobě.  Jako každá země na této zeměkouli, i tato má své nedostatky a i když se jedná celkově bezpečnou destinaci, každý by si měl dávat pozor při jakémkoli nevyžádanému kontaktu s místními (a případně i s bělochy), a to zejména v turisticky exponovaných místech.  Někteří lidé tvrdí, že výše uvedená přezdívka Země úsměvů je pouze marketingový trik či skořápka, pod níže se skrývá cynismus a možnost rychlého výdělku na západních turistech. Faktem zůstává, že v propagačních materiálech o Thajsku, cestovních katalozích atd. se málokdy dozvíte negativní věci. Patí tu však zlaté pravidlo: Thajci a Thajky jsou za normálních okolností velmi stydliví lidé. Je tudíž hodně nápadné, jste-li na místě, kde je velká koncentrace turistů, tj. na rušné centrální ulici, na nádraží či na pláži osloveni neznámým člověkem, jakkoli přátelským... 

 

 

Rychlá fakta (platná k r. 2013)
 

 

Počet obyvatel:

66.720.153


Hlavní město: 
Bangkok

 

Měna: 
Baht [Bát] (฿) THB

 

Náboženství: 
Budhismus, v měnší míře islám (jih země) a křesťanství (mezi emigranty)

 

Jazyky: 
Thajština a místní dialekty, Angličtina, Laoština, Čínština

 

Mezinárodní telefonní předvolba: 
+66

 

Silniční doprava: 
Na levé straně (stejně jak ve Velké Británii)

 

Časové pásmo:
(GMT+7), to znamená, že během zimního času je v 7 hodin ráno ve Velké Británii 2 hodiny odpoledne v Thajsku
(CET+6), to znamená, že během zimního času je v 8 hodin ráno v Čechách 2 hodiny odpoledne v Thajsku
(CEST+5), to znamená, že během letního času je v 9 hodin ráno v Čechách 2 hodiny odpoledne v Thajsku

 

Vízum:
Čeští a slovenští turisté  n e p o t ř e b u j í  pro vstup do země vízum, nepřekročí-li jejich pobyt 30 dnů (pro každý vstup do země). V případě vstupu do Thajska přes hraniční přechody ze sousedících zemí, tj. z Kambodže, Laosu, Myanmar či Malajsie, bude bezvízový turistický pobyt povolen na dobu 15 dnů. Více informací na oficálních stránkách Velvyslanectví Thajského království v Praze  (stránka pouze v angličtině).

 

Podmínky vstupu:
Zakoupena zpáteční letenka nebo letenka do další destinace.
 

Dostatečné množství finančních prostředků (10.000 Baht na osobu, 20.000 Baht pro rodinu). 

Pas musí mít platnost delší než 6 měsíců nad předpokládanou dobu pobytu.

V případě prodloužení pobytu je možné zažádat o vízum či vstoupit do země vícekrát (nejlépe letecky), ale pak celkový pobyt nesmí přesáhnout 90 dní v rámci 6-ti měsíčního období. Očkování:
Není nutné žádné nadstandardní, ale v případě delšího pobytu anebo pobytu na venkově, doporučuje se očkování proti žloutence A, (případně i B) a břišnímu tyfu. 

 

Zdraví a bezpečnost:
Za normálních okolností nehrozí žádné výrazné nebezpečí. Země je pro turisty bezpečná ve dne i v noci. Až na pár výjimek, na které by se mělo brát zřetel:


Laxativní a žaludeční potíže - doporučuje se přinést příslušné léky, neboť někomu pálivá a kořeněná jídla mohou způsobit průjem a další nevolnosti. Zvláště na jihu Thajska, některá kari jídla jsou extremně ostrá. Thajské jídla servírována v Čechách mají častokrát málo společné s těmi, které si můžete objednat v Thajsku.
 

Hadi - pravděpodobnost, že na ně turisté narazí je malá, ale v lesních částech země se tato pravděpodobnost zvyšuje.

 

Podvodníci - témeř exkluzivně pouze v turistických částech Bangkoku, Phuketu, ostrova Ko Phangan, případně Pattayi, atd. Požívat selský rozum. Vyhýbat se kontaktu s lidmi na ulicích, kteří Vás na takovýchto místech sami osloví první (umí relativně dobře anglicky) s nabídkou doprovodu, drahých kamenů, zájezdů, atd.  Nepříjímat pozvání na drink od žen a dívek, jež vidíte poprvé v životě. Při pronájmu vodního skůtru na pláži dbát zvýšené opatrnosti a skůtr si důkladně prohlédnout a vyfotografovat, zda není poškozený, neboť můžete být obětí podvodu při případném vymáhání smyšlené škody. V případě jakýchkoli nepříjemností, nezvyšovat hlas, a být za všech okolností zdvořilí.

 

Tsunami - výhradně jen v probřežních částech země. Není tak decimováno jako např. Japonsko nebo Indonésie, ale nikdy to nelze vyloučit. 

 

Teroristický čin - je zde pouze malá pravděpodobnost, že budete obětí, navíc tyto útoky se občas stávají jen samotném jihu Thajska - v přísně střeženém pohraničním prostoru s Malajsií. V současné době (rok 2013) se situace již stabilizovala.

 

Malárie - nebezpečí nakažení pouze pro turisty zdržující se delší čas na západním okraji země - při hranici s Barmou, případně na venkově v regionech přímo sousedících s Laosem či Kambodžou.
 

 

Bankovní karty:
České bankovní karty (Visa a Mastercard) lze v Thajsku využít pro platbu v kamenných obchodech a pro hotovost z bankomatů. Bankomaty jsou doslova na každém rohu.

 

 

Zajímavé fotografie:
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reference:
Očkování: http://wwwnc.cdc.gov/travel/destinations/thailand.htm
Mapa Thajsko: http://beyondbedales.wordpress.com/2012/04/04/travel-blog-toby-freddie-and-issy-part-one/ 
© All photos by jirikoo, email: jirikoo@2palms.net

zavřít okno

 

Zde můžete zanechat Váš komentář.

Kontrolní kód